8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

Погляд зсередини: сьогоднішні обрії ендоскопії

01/09
Ендоскопія

Для високоточної діагностики та ефективного лікування патологій шлунково-кишкового тракту, які в даний час входять до п'ятірки основних груп хвороб цивілізації, незамінні ендоскопічні дослідження, що базуються на застосуванні цифрових технологій.

Погляд з середини

Ендоскопи (трубчасті оптичні прилади з освітлювальним пристроєм) дозволяють лікарям зазирнути всередину порожніх органів тіла, не вдаючись до допомоги скальпеля, і отримати інформацію, яку іншим шляхом здобути неможливо. Про особливості таких обстежень і лікування з використанням методів сучасної ендоскопії в лікувально-діагностичному центрі (ЛДЦ) «Рішон» ми поговоримо з хірургом, лікарем-ендоскопістом цієї клініки Ігорем Валентиновичем Саріаном.

- Ігор Валентинович, розкажіть, будь ласка, що представляє собою ендоскопічне дослідження, яке сучасний стан ендоскопії та в чому полягає специфіка роботи лікар-ендоскопіст.

- Ендоскопічне дослідження є більш об'єктивним методом інструментальної діагностики стану органів черевної порожнини і малого таза в порівнянні з іншими існуючими методами, такими як рентгенологічний, ультразвуковий, радіологічний, оскільки воно дозволяє провести морфологічну верифікацію різних патологій. Інструментом для даного дослідження є ендоскоп - довгий гнучкий зонд з відеокамерою на кінці, за допомогою якої зображення оглядається органу виводиться з камери на екран монітора.

Ендоскопічний метод дає можливість візуально оцінити стан органів, виявити осередки запалення, кровотечі, ерозії і найголовніше - виявити і запобігти розвитку онкологічних захворювань. Використовуючи спеціальні маніпулятори ендоскопа, видаляють поліпи і чужорідні тіла, здійснюють забір матеріалу для дослідження (біопсію), лікують ерозії, розширюють звужені ділянки, відновлюють прохідність органів шляхом установки стентів (коротких трубок, що виготовляються з металів, полімерів або біоразлагающейся складів).

Візуальне обстеження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ) носить назву езофагогастродуоденоскопія. За допомогою цієї процедури можна визначити анатомічні зміни у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, детально вивчити слизову оболонку стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки, виявити запальну або пухлинну патологію, уточнити її локалізацію. Ендоскопія проводиться також з метою контролю результатів хірургічного втручання.

Робота ендоскопіста передбачає об'єднання глибоких знань клінічної симптоматики захворювань шлунково-кишкового тракту і технічної майстерності, практичних навичок в гастроинтестинальной ендоскопії, які необхідно постійно оновлювати. Надання якісної медичної допомоги в ендоскопії означає виконання її відповідно до показань, проведення точної діагностики, успішних лікувальних втручань з одночасним забезпеченням максимальної безпеки і комфорту для пацієнта і зведенням до мінімуму ризику можливих ускладнень.

- Яким ендоскопічним обладнанням оснащений ЛДЦ «Рішон»? Які переваги обстеження з використанням цього обладнання?

- Центр «Рішон» оснащений відеоендоскопія різних видів відомої японської марки Olympus, що відрізняються сферою застосування. Вони забезпечують високу чіткість ендоскопічних зображень, що істотно підвищує достовірність одержуваної інформації. Використання сучасних ультратонких ендоскопів з високою роздільною здатністю з технологією оптичного узкоспектрального режиму Narrow Band Imaging (NBI) (рис. 1) дозволяє візуалізувати найдрібніші структури судин, капілярів і слизової оболонки, виявляти навіть незначні незлоякісні зміни в шлунково-кишковому тракті, виявляти рак на ранній стадії. При дослідженні верхніх відділів шлунково-кишкового тракту використовується гастроскоп, нижніх - сигмоскопію, а товстої кишки - колоноскоп. Дана апаратура призначена також для проведення прицільної біопсії безпосередньо в процесі обстеження (рис. 2), що не доставляє незручностей пацієнтові, що особливо важливо в амбулаторних умовах.

Ендоскопічна система OLYMPUS EVIS EXERA II

Малюнок 1 - Ендоскопічна система OLYMPUS EVIS EXERA II
з функціями узкоспектральной візуалізації NBI

Виконання біопсії

Малюнок 2 - Виконання біопсії в процесі ендоскопічного обстеження шлунка

Слід зазначити, що ендоскопія в режимі NBI є новим методом ендоскопічного огляду, який підсилює контрастність зображення поверхні слизової оболонки без застосування барвників, характерного для хромоендоскопіі. Поліпшення контрастності відбувається за рахунок використання залежності глибини проникнення світлової хвилі в біологічні тканини від її довжини. Принцип даної технології полягає в поділі білого світла на кілька пучків з вузьким спектром довжини хвилі шляхом установки спеціального світлофільтру відразу за джерелом світла. Блакитне світло видимій частині спектру проникає поверхнево, що дозволяє отримати чітке зображення слизової оболонки. Лікар-ендоскопіст має можливість з граничною точністю взяти зразки матеріалу з «не добрих» ділянок на гістологічне дослідження. Червоне світло поглинається судинами, що залягають глибше, завдяки чому можна детально оглянути підслизовий шар (рис. 3).

Залежність глибини проникнення світла

Малюнок 3 - Залежність глибини проникнення світла в біологічні тканини від довжини світлової хвилі

Як видно з рис. 4, зображення, яке надходить на монітор при проведенні ендоскопічного обстеження внутрішніх органів в режимі NBI, виходить чітким, контрастним і детальним (рис. 4б), в той час як при звичайному світлі зміни слизової і новоутворення капілярної мережі не видно (рис. 4а).

Діагностика слизьової оболонки Діагностика слизьової
а б

Малюнок 4 - Діагностика слизової оболонки:
а - без застосування NBI; б - в режимі NBI

Таким чином, проведення ендоскопії апаратами з високою роздільною здатністю, що мають функції узкоспектральной візуалізації, істотно підвищує якість оцінки стану слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Завдяки можливостям інноваційного високотехнологічного обладнання пацієнтам медичного центру «Рішон» доступна найсучасніша і точна діагностика.

- Що можна виявити в процесі колоноскопії кишечника - дослідження внутрішньої поверхні прямої і товстої кишки? При наявності яких симптомів пацієнту призначають цю процедуру? Як йому правильно підготуватися до її проведення?

- Сучасні Відеоколоноскопи, оснащені спеціальними фільтрами і багаторазово збільшують зображення в Full HD якості, дозволяють розгледіти не тільки виступають новоутворення, але і плоскі попередники раку невеликих розмірів. Колоноскопія дає можливість лікарю-ендоскопіст виявити злоякісні і доброякісні новоутворення прямої та ободової кишки, неспецифічні запальні захворювання, вроджені аномалії розвитку товстої кишки, а також провести прицільну біопсію з підозрілої ділянки. Обстеження дозволяє отримати достатньо інформації про тонусі кишечника, його здатності до скорочення і про ступінь поширеності пухлинного процесу.

Пацієнту показана колоноскопія, якщо у нього спостерігаються домішки слизу, крові або гною в калі, якщо його турбують будь-які стійкі диспепсичні явища (наприклад, безпричинне чергування запорів і діареї), якщо він скаржиться на болі в ділянці анального отвору або в животі. Рекомендується також пройти ендоскопічне дослідження товстої, тонкої, прямої кишки при наявності чужорідного тіла в кишечнику, шлункової або кишкової непрохідності, кровотечі з органів шлунково-кишкового тракту і в разі різкого зниження ваги, що супроводжується анемією і високою температурою. Крім того, колоноскопія виконується в рамках скринінгу утворень, які з часом можуть піддатися злоякісного переродження, і є основним методом виявлення колоректального раку. Таку процедуру бажано проходити в профілактичних цілях (тобто при відсутності скарг) хоча б раз в п'ять років всім особам старше п'ятдесяти.

Щоб дослідження було інформативним, необхідно правильно підготуватися до нього.

Протягом декількох днів перед колоноскопією слід дотримуватися спеціальної дієти, а за день до процедури випити препарат на основі макроголя (це інертна речовина, яке утримує воду в просвіті кишечника) для очищення товстої кишки. Я призначаю пацієнтам Ендофальк - препарат макроголя другого покоління, який відрізняється хорошим смаком через відсутність в його складі гіркого сульфату натрію. Для підготовки до дослідження необхідно випити три літри розчину Ендофальку, приготованого з розрахунку два пакетика препарату на один літр теплої кип'яченої води (перед вживанням цей розчин треба охолодити).

Возможна также подготовка кишечника с помощью клизм объемом не менее 1,5 л. Их ставят вечером накануне обследования и утром перед его проведением (этим утром пить и есть нельзя).

Можлива також підготовка кишечника за допомогою клізм обсягом не менше 1,5 л. Їх ставлять увечері напередодні обстеження і вранці перед його проведенням (цього ранку пити і їсти не можна).

- У яких випадках показана ентероскопія? Чим ентероскоп відрізняється від звичайного відеоскопу?

- Ентероскоп призначається при підозрі на пухлини, поліпи, чужорідні тіла і кровотечі в тонкому кишечнику. Наприклад, якщо хворий страждає від тривалої діареї неясного походження, болями в животі, прогресивно втрачає вагу або схильний до непритомних станів, цей метод допоможе з'ясувати причину недуги.

Ентероскоп схожий на звичайний гастроскоп, тільки його робоча довжина становить не менше 250 см, а гастроскопа - 115 см.

- Яка роль ендоскопії в лікуванні і профілактиці онкологічних уражень шлунково-кишкового тракту? Як за допомогою ендоскопічних методів поліпшити якість життя пацієнта при наявності у нього неоперабельний пухлини? 

- З огляду на високу поширеність раку шлунка в Україні та несвоєчасної діагностики цього захворювання на перше місце виходять заходи його профілактики. До таких заходів належать виявлення і ерадикація інфекції, викликаної H. pylori, суворе дотримання епідеміологічних принципів лікування, інформування пацієнтів про необхідність проведення планового профілактичного ендоскопічного обстеження як єдиного способу своєчасного виявлення передракових змін і раннього раку стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки.

Одним з найбільш часто зустрічаються захворювань стравоходу (м'язової трубки, по якій їжа проходить від глотки до шлунка) є рак (рис. 5). У деяких пацієнтів поширеність пухлинного процесу виключає можливість виконання радикального втручання. Основне завдання в такій ситуації - забезпечити пероральне харчування. Оскільки гастро-та ентеростомія негативно відбиваються на стані і якості життя пацієнта, в даний час перевага віддається ендоскопічним методикам відновлення прохідності стравоходу, що передбачають розтягнення його звуженої ділянки за допомогою балонної дилатації (від латин. Слова dilatatio - розширення), стентування цього відділу травного тракту і реканализацию (зменшення пухлини в просвіті стравоходу). Найбільш часто респонденти користуються послугами внутріпросветной ендоскопічної паліативної операцією при злоякісному стенозі стравоходу або його здавленні є стентування. При наявності стравохідно-трахеальних або стравохідно-бронхіальних свищів стентування дозволяє забезпечити не тільки пероральний прийом їжі, але і роз'єднання стравоходу і дихальних шляхів.

Зображення плоскоклітинного раку стравоходу

Малюнок 5 - Зображення плоскоклітинного раку стравоходу, отримане за допомогою відеоендоскопа

В останнє десятиліття в країнах Європи і США серед злоякісних пухлин травного тракту лідирує колоректальний рак, на частку якого припадає понад половини всіх випадків раку органів травлення. Незважаючи на розвиток медичних технологій, результати лікування хворих на рак кишечника далеко не завжди позитивні, що в значній мірі пов'язано з пізньою діагностикою захворювання. Симптоми колоректального раку розвиваються лише тоді, коли пухлина досягає великих розмірів. Мале освіту, локалізоване тільки в слизовій оболонці, нічим себе не проявляє, тоді як результат лікування в даному випадку був би свідомо хороший. З урахуванням цього факту і загальновідомих передракових станів провідні вчені світу розробили ряд профілактичних заходів. Програми попередження розвитку ракових пухлин з успіхом працюють в Західній Європі, США та Ізраїлі. Накопичено достатньо доказів того, що смертність від колоректального раку може бути істотно зменшена за рахунок повноцінного скринінгу з використанням колоноскопії, що дозволяє не тільки проводити діагностику з біопсією, а й ліквідувати передракові стани шляхом видалення аденоматозних поліпів.

В Україні на даний момент немає державної програми скринінгу колоректального раку. У Харкові пройти таке дослідження можна в ЛДЦ «Рішон». Воно абсолютно безболісно, ​​тому що проводиться в короткому медикаментозному сні.

- У яких випадках необхідне обстеження жовчовивідних шляхів?

- Жовчнокам'яна хвороба та її ускладнення за останні роки стали провідною патологією в більшості клінік світу, про що свідчить безліч публікацій на цю тему. Широке впровадження малоінвазивних хірургічних методик (в тому числі ендоскопічної папиллосфинктеротомии) в билиарную (жовчну) хірургію цілком зрозуміло: висока ефективність, мінімальна травматичність і хороший косметичний ефект роблять їх привабливими як для пацієнтів, так і для практикуючих хірургів.

Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) - це комбінований інструментальний метод дослідження жовчовивідних шляхів, жовчного міхура і проток підшлункової залози за допомогою ендоскопічного і рентгенологічного обладнання. Візуалізація анатомічних структур можлива в результаті їх ретроградного заповнення рентгеноконтрастні речовини з подальшим проведенням рентгеноскопії або рентгенографії потрібної області.

На рис. 6 представлено зображення каменів в жовчних протоках, отримане при діагностиці методом ЕРХПГ.

Зображення каменів в жовчних протоках

Малюнок 6 - Зображення каменів в жовчних протоках, отримане при діагностиці методом ЕРХПГ

ЕРХПГ істотно розширила лікувально-діагностичні можливості в сфері гастроентерології, допомагаючи розпізнати різні захворювання панкреатобилиарной системи і виконати їх ендоскопічну корекцію.

- Які показання та протипоказання до проведення ретроградної холангіопанкреатографія?

- Оскільки ЕРХПГ є інвазивним методом дослідження, його здійснюють тільки в умовах стаціонару і при наявності таких станів:

  • механічна жовтяниця неясної етіології (причинами порушень нормального пасажу жовчі можуть бути різні патології: звуження жовчовивідних шляхів стриктура, обтурація проток конкрементами - холедохолітіаз, доброякісні або злоякісні новоутворення, наприклад пухлина головки підшлункової залози, стеноз великого дуоденального сосочка, в рідкісних випадках - закупорка проток гельмінтами, абсцесами, кістами);
  • жовчнокам'яна хвороба з підозрою на каміння в протоках;
  • хронічний рецидивний панкреатит;
  • запальні захворювання жовчовивідних шляхів і протоків підшлункової залози, панкреатичні свищі;
  • підозра на прихований онкологічний процес панкреатодуоденальной області при малій інформативності неінвазивних методів дослідження (УЗД, КТ, МРТ).

- Деякі пацієнти бояться неприємних відчуттів, пошкоджень органів, а також інфікування під час проведення ендоскопічної процедури. Наскільки обгрунтовані їх страхи?

- Ендоскопічне дослідження може бути неприємним для пацієнта через незвичний контакту організму з обладнанням, проте завдяки великому досвіду, високому професіоналізму фахівців і використання найсучасніших моделей діагностичних апаратів в «Рішон» такі процедури проходять легко і без ускладнень. Апарат являє собою гнучку трубку з еластичною оболонкою, тому дискомфорт при його русі по анатомічній проходу мінімальний.

Інфікування виключено, оскільки обробці обладнання та приміщень, в яких проводяться дослідження, приділяється дуже велика увага. Здійснюється постійний контроль мікробного обсіменіння, що дозволяє домогтися оптимального санітарно-епідемічного режиму роботи. Знезараження обладнання включає очищення, а потім дезінфікувати високого рівня. Ендоскопічний інструментарій міститься в стерильних умовах. При підготовці апаратів і інструментів до роботи використовуються розчини, які не викликають алергічних реакцій, але знищують всіх відомих хвороботворних вірусів, бактерій і паразитів.

Боязнь таких досліджень, як колоноскопія і гастроскопія, повинна залишитися в минулому. У центрі «Рішон» їх проводять в комфортних і абсолютно безпечних для пацієнта умовах. Можна сміливо довіритися тим, хто дійсно знає і любить свою справу. Уважне ставлення до організму допомагає розпізнати онкологію на ранній стадії і тим самим збільшити шанси подолати її.

- Які ендоскопічні операції виконуються в ЛДЦ «Рішон»?

- Поряд з діагностичними процедурами в «Рішон» виконується весь спектр екстрених і планових ендоскопічних оперативних втручань - від Поліпектомія до операцій на жовчних і панкреатичних протоках. Малоінвазивні ендоскопічні операції дозволяють значно скоротити термін госпіталізації (в порівнянні з традиційними операціями), знизити вартість лікування і зменшити період реабілітації.

За допомогою ендоскопа проводиться також оперативне видалення сторонніх тіл з шлунково-кишкового тракту. Пізніше звернення до лікаря з цією патологією загрожує розвитком у хворих таких грізних ускладнень, як перфорація (прорив) полого органу, кровотеча, непрохідність кишечника і міграція чужорідного тіла в вільну черевну порожнину. Пацієнту, який проковтнув якийсь предмет, роблять оглядову рентгенограму грудної клітки і черевної порожнини, при цьому уточнюються розміри, форма цього предмета і визначається можливість його самостійного відходження або видалення (як показано на рис. 7) під час виконання фіброезогастроскопіі.

Витяг чужорідного тіла з стравоходу

Малюнок 7 - Витяг чужорідного тіла з стравоходу

- Чи є протипоказання для виконання огляду і лікування пацієнтів за допомогою ендоскопів?

- З розвитком ендоскопічної техніки перелік протипоказань для проведення ендоскопічних досліджень значно звузився. До абсолютних протипоказань, зокрема, відносяться гострий інфаркт міокарда, гостре порушення мозкового кровообігу, легенева і серцева недостатність третій стадії, істотні анатомо-топографічні зміни зони стравоходу, які проявляються в наявності помітної деформації шиї, великого зоба, великої аневризми аорти та інших ознак.

Серед відносних протипоказань до виконання планових ендоскопічних досліджень - гіпертонічна хвороба третьої стадії, загострення хронічної коронарної недостатності, гострі форми запалень носоглотки, мигдалин, верхніх дихальних шляхів, захворювання крові, що супроводжуються порушенням її згортання, і ряд інших.

Головний критерій при визначенні показань для ендоскопічного дослідження і втручання наступний: ризик розвитку ускладнень не повинен перевищувати діагностичну та лікувальну ефективність такої процедури.


На закінчення ще раз підкреслимо, що використання новітньої ендоскопічної техніки експертного класу дозволяє:

  • виконати дуже точну і безболісну діагностику всіх відділів травної системи, виявити найдрібніші новоутворення і видалити їх прямо під час діагностичної процедури;
  • зробити оперативні втручання мінімально травмують;
  • значно знизити відсоток післяопераційних ускладнень і скоротити реабілітаційний період для пацієнтів.

Своєчасне проведення ендоскопічного обстеження шлунка і кишечника дає можливість виявити патологію в самому зародку, до моменту прояву клінічної симптоматики, і усунути її (можливо, навіть без хірургічного втручання), не чекаючи, коли вона набере обертів!

Запис на прийом