8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

D-дімер - що це за показник і за для чого його призначають?

04/01
Терапія

З виникненням епідемії COVID-19 багато людей звертаються до сімейних лікарів, які можуть призначити разом зі звичайними аналізами здати кров на D-дімер. Що це за показник і за для чого його призначають?

Це показник, який використовується останні 25 років у пацієнтів з підозрою на венозні тромбоемболії. D-дімер -це маркер утворення фібрінового сгустку та його розчинення. В наслідок цих процесів в крові людини з`являються фрагменти цього тромба . В нормі у здорової людини виявляються невеликі кількості D-дімера внаслідок того, що приблизно 2-3% нормально виробленого фібриногену проходе бесперервний фізіологічний (тобто нормальний) цикл (утворення та розчинення фібрину).

За для чого його призначають при COVID-19?

З березня 2020р. коли пандемія коронавіруса розпочала набирати темпи , лікарі стали відмічати, що до 16 % пацієнтів, які серьозно хворі на коронавірус демонструють ознаки небезпечних тромбозів. Коронавірус змінює властивості крові, роблячи ії більш густою, що в свою чергу може привести до формування тромбів. І тут може бути корисним D-дімер. У людей з венозною тромбоемболією розпад кров`яних згустків, перекриваючих судини, приводе приблизно до 8-разового підвищення рівня D-дімера в плазмі, який надалі згодом повинен знижуватись на тлі спеціальної терапії. Рівень D-дімера при аналізі за допомогою високочутливого тесту підвищений майже у всіх пацієнтів з гострим венозним тробозом, тому у пацієнтів з нормальним його рівнем наявність тромбозів є малоймовірним.

Але D-дімер — не спеціфічний показник венозної тромбоемболії, його підвищення спостерігається при багатьох інших станах, які супроводжуються активацією згортання на розчинення тромбів, ось деякі з них : інфекція, запалення (наприклад кишківник), рак, хірургічні операції, травма, опіки, гострий респіраторний дістрес-синдром (один з видів дихальної недостатності), печінкова або ниркова недостатність, вагітність, похилий вік, серцева недостатність, наявність фібриляції передсердь, серцеевої недостатності, інсульт, гостре розшарування аорти, захворювання периферичних артерій, тощо. Ось такий «невеличкий» перелік. А тому D-дімер ніколи не слід використовувати як єдиний метод виключення тромбозів і будь-який результат теста треба оцінювати у сукупності із клінічними особливостями конкретної людини.

Запис на прийом