8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

Діабет і захворювання периферичних судин

30/06
Цукровий діабет

Цукровий діабет (ЦД) 2-го типу-одна з головних незалежних причин серцево-судинних захворювань. Встановлено, що при однаковому ступені дисліпідемії атеросклероз у хворих на ЦД 2-го типу розвивається в 2 рази швидше, ніж в осіб без порушень вуглеводного обміну.

Не сидіть вдома!!!

За даними італійських фахівців кількість госпіталізованих пацієнтів з критичною ішемією нижніх кінцівок під час пандемії Covid-19 зменшилася, а ось кількість ампутацій нижніх кінцівок збільшилася. Це говорить про те, що багато пацієнтів не отримали якісної спеціалізованої медичної допомоги по догляду за стопою і по відновленню прохідності артерій.

Перше, що Ви можете зробити - відсидітися вдома. Багато думаю що ось-ось пандемія закінчиться і можна буде звернутися за медичною допомогою. Але карантинні заходи тривають, а зволікання з лікуванням може привести до втрати кінцівки.

Не сидіть вдома до «переможного». Якщо є ознаки порушення кровопостачання кінцівки, звертайтеся за медичною допомогою, не чекайте поки буде пізно.

Як проявляється

Захворювання периферичних судин і його вкрай важке проявлення, зване критичної ішемією нижніх кінцівок, може проявлятися :

 • болем в пальцях, стопі або гомілки при незначному фізичному активності;
 • зміною кольору шкірних покривів (блідість, почервоніння, почорніння);
 • наявністю виразково-некротичних дефектів м'яких тканин пальців або стопи;
 • зміною місцевої температури кінцівки (похолодання або, навпаки, стала гарячою );
 • порушена чутливість пальців і стопи;
 • відсутність пульсації на стопі і вище;
 • утруднений і скутість рухів в стопі і пальцях.

Діагностика

Діабетична стопа сьогодні розглядається не як фінал цукрового діабету, а як його складова. При цьому розвиток синдрому діабетичної стопи (ЦДС) вже має на увазі наявність облитерирующих поразок артерій нижніх кінцівок.

Терміни лікування хворих ЦДС в 1.5-2 рази перевищують терміни лікуванні хворих з трофічними порушеннями, викликаними облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок, але без діабету .

У зв'язку з цим необхідно ретельне дослідження магістральних артерій нижніх кінцівок у всіх пацієнтів, які страждають на діабет, для раннього виявлення атеросклеротичних уражень.

Всі пацієнти з цукровим діабетом повинні періодично оглядатися судинним хірургом для своєчасного виявлення симптомів захворювання периферичних артерій і можливої їх корекції.

Звернувшись до фахівця в області ЗПА і запідозривши його симптоми ваш лікар зробить огляд ваших ніг і стоп, пальпацію артеріальноїпульсації на різних сегментах, Вам призначать простий і неінвазивний метод діагностики - ультразвукове доплерографіческое дослідження артерій нижніх кінцівок з і змереніем лодижечно-плечового індексу (ЛПІ). Метод є одним з кращих способів визначити, чи є у вас ЗПА, і якщо так, то наскільки серйозним воно є. У деяких випадках можуть знадобитися додаткові методи діагностики, такі як МРТ і КТ-ангіографія, селективна аортоартеріографія нижніх кінцівок. За результатами обстеження Вам буде запропоновано оптимальний метод лікування.

Лікування

Найгрізнішим і поширеним ускладненням перебігу діабету є ампутація кінцівки.

Багатьох з цих ампутацій можна уникнути за рахунок кращого навчання пацієнтів, поліпшення глікемічного контролю, раннього розпізнавання проблем зі стопою і своєчасного направлення в багатопрофільну команду по лікування цукрового діабету та догляду за діабетичною стопою.

Основними методами лікування та профілактики ЗПА і критичної ішемії нижніх кінцівок є:

1. Відмова від куріння;

2. Дозована ходьба і фізкультура;

3. Медикаментозна терапія;

4. Хірургічне лікування.

Ендоваскулярне лікування: балонна ангіопластика і стентування артерій.

Відкрита судинна хірургія: шунтування і протезування артерій.

Ендоваскулярні методи лікування є найбільш поширеними методами лікування ЗПА при цукровому діабеті, будучи сьогодні не тільки малоінвазійними, тобто малотравматичними, але і дуже ефективними в боротьбі за порятунок кінцівки.

5. Корекція супутніх захворювань (цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, ожиріння і ін.), В зв'язку з чим так важливо отримати лікування під наглядом багатопрофільної команди фахівців.

6. Профілактичний догляд за стопами (подолог)

 • Навчання пацієнтів;
 • Відповідне взуття;
 • Щоденний огляд стоп і пальців;
 • Використання спеціальних зволожуючих кремів;
 • Шкірні ураження (омозолелости, натоптиші, врослі нігті, гіперкератози і ін.) необхідно терміново видаляти по керівництвом лікаря-подолога.

Симптоми ЗПА часто піддаються лікуванню. Раннє виявлення важливо, і лікування під керівництвом фахівця з ЗПА може привести до полегшення і допоможе запобігти прогресуванню захворювання.

Не чекайте, щоб зателефонувати своєму лікарю, щоб поговорити про ЗПА. Раннє звернення має велике значення. Якщо Вам необхідний такий фахівець з ЗПА, зверніться до фахівців клініки Рішон.

Будьте здорові

Запис на прийом