8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

Гнійно-запальні процеси у хворих на цукровий діабет

11/05
Цукровий діабет

Гнійно-запальні процеси при цукровому діабеті

Як відомо, хворі на цукровий діабет схильні до розвитку гнійно-запальних захворювань шкіри і м'яких тканин (підшкірна жирова клітковина, фасції і т.д.). Гнійні процеси (абсцеси, флегмони, фурункули, карбункули, гідраденіти ...) розвиваються у ≈10 - 25% хворих на цукровий діабет. Для діабету характерні обмінні порушення, що викликають підвищену травматичність шкіри і свербіж, що сприяє появі мікротравм і розмноженню патогенної мікрофлори. Внаслідок микроангиопатии і нейропатії шкіри, порушується її трофіка і взаємовідношення дерми з підшкірної жирової клітковиною.

З появою гнійного вогнища катастрофічно наростають гіперглікемія, глюкозурія, кетоацидоз, електролітні порушення. У міру збільшення гнійника збільшується і ймовірність декомпенсації цукрового діабету в результаті розвитку запального ацидозу, інактивації інсуліну накопичуються в цьому вогнищі мікробних токсинів і протеолітичнимиферментами зруйнованих лейкоцитів.

Зниження імунологічної реактивності організму і антибіотикорезистентності сприяють генералізації гнійно-некротичного процесу та розвитку сепсису. Гнійна інфекція будь-якої етіології призводить до того, що латентна і легка форма цукрового діабету може перейти у важку, що важко піддається корекції.

Місцеві зміни при виникненні абсцесу, карбункула або флегмони характеризуються розвитком великого гнійно-некротичного вогнища без ознак його відмежування з неяскраво вираженою реакцією запалення. У зв'язку зі зниженою опірністю організму інфекції запалення нерідко набуває великий деструктивний характер. Гнійний ексудат при цьому швидко поширюється по сухожильних піхвах і супроводжується лімфаденітом і лімфангоїтом. Зниження опірності до інфекції і часте виникнення гнійно-запальних захворювань у хворих на цукровий діабет обумовлені порушеннями імунологічних і пластичних процесів в тканинах. В основі цього лежить дефіцит інсуліну, який надає активний вплив на всі метаболічні процеси.

Тому при виявленні появи будь-яких запальних ознак на шкірі і м'яких тканинах (почервоніння, набряк, ущільнення, болю ...) важливо під час звернутися до фахівця на ранній стадії цього процесу і вчасно почати лікування, щоб запобігти подальшому розвитку і прогресування гнійно-некротичних змін м'яких тканин.

Лікування. Хворим на цукровий діабет з гнійно-запальними захворюваннями шкіри і підшкірної клітковини показано термінове оперативне лікування - розкриття і дренування гнійника. Це усуває джерело інтоксикації і є ефективним методом компенсації цукрового діабету, так як видаляються мікробні токсини і ферменти, що руйнують інсулін. В подальшому, після стабілізації стану хворого за показаннями при необхідності можливе виконання додатково некректомії і розтинів.

Запис на прийом