8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

8.00 - 18.00, окрім неділі

Харків, вул. Піщана 11

( Як дістатися )

Сучасна ультразвукова діагностика: особливості та нюанси

14/09
УЗД

На питання нашого журналіста відповідає Янішевська Лілія Павлівна, лікар ультразвукової діагностики вищої категорії лікувально-діагностичного центру ТОВ «Клініка Рішон», аплікат компанії Siemens в Україні.

сучасне УЗД

Які можливості сучасних апаратів ультразвукової діагностики?

Машини ультразвукової діагностики сьогоднішнього дня унікальні. Комп'ютерна обробка одержуваного сигналу максимально прибирає шуми і перешкоди, мультилучеве сканування дозволяє добре і точно побачити слабодоступні конкременти та утворення, досліджувати кровотік практично на рівні мікроциркуляції.

Наприклад, в нашому медичному центрі «Rishon» знаходиться кілька машин, включаючи систему експертної ультразвукової діагностики Siemens.

Сьогодні в практику лікаря ультразвукової діагностики все міцніше входить еластографія. Це метод «віртуальної пальпації», коли за допомогою потужних форсованих акустичних ультразвукових імпульсів визначається ступінь еластичності, ступінь деформації досліджуваної тканини. Ці показники допомагають лікареві УЗД розрахувати ступінь жорсткості тканини печінки при гепатиті, встановити ступінь фіброзу, наявність цирозу. До появи даної методики таку інформацію можна було отримати після біопсії печінки. Методика на стільки зарекомендувала себе, що входить в обов'язкову міжнародну програму обстеження пацієнтів з гепатитом С при складанні плану лікування, а також використовується для контролю стану печінки після пройденого курсу противірусної терапії.

Другий великий розділ еластографії - це застосування при осередкової патології (наявності тканинних утворень). Йдеться, перш за все, про патологію щитовидної та молочної залози. В сучасних сканерах вже використовується декілька видів еластографії, і досвідчений фахівець, використовуючи дані всіх вимірювань, може визначити рівень агресії знайденої пухлини. Помилково вважати, що еластографія замінить біопсію утворення і відповість «рак або не рак», проте даний метод допомагає уникнути непотрібних біопсій, якщо показники еластографії спокійні і не високі, клініцист після комплексного обстеження може прийняти рішення про спостереження або консервативне (неоперативне) лікування. Розробляються протоколи і для утворень інших органів і систем. Я рекомендую доповнювати стандартне УЗД щитовидної та молочної залози еластографією, при наявності вогнищевих утворень, що застосовується в нашому медичному центрі з першого дня роботи.

Які органи і системи можна обстежити на УЗД?

Сучасні сканери дозволяють провести діагностику більшості органів і систем. На сьогоднішній день всі внутрішні органи, поверхнево розташовані органи, лімфовузли, суглоби, м'язи, сухожилля, фасції, периферичні нерви, судини кінцівок, судини голови і шиї, очі, серце, плід і багато іншого можна досконально досліджувати на апараті УЗД. Все частіше проводиться УЗД кишкової трубки, УЗД легенів увійшло в протоколи діагностики при COVID 19 і вже залишиться в повсякденній практиці лікаря УЗД.

У всьому світі, і у нас так само, все частіше ультразвук застосовується в парі з інвазивними методиками: під контролем УЗД проводиться біопсія (забір матеріалу на дослідження), вводяться лікарські речовини, проводяться блокади, пункції, витягуються сторонні предмети.

Кому і як часто потрібно проходити УЗД?

Значення профілактичних оглядів важко переоцінити. Проходячи огляди з певним інтервалом, пацієнт має можливість виявити захворювання на ранніх етапах, коли практично завжди можливий варіант повного лікування. У нас є величезний досвід знахідок ономатології з маленького утворення величиною кілька міліметрів, рак in situ - тобто точковий, без проростання рак, прооперувавши який вчасно - пацієнт залишиться живий і здоровий і проживе своє довге і красиве життя в повному обсязі.

Якщо говорити про онконастороженості, особливу увагу слід приділити тим, у кого в родині хтось хворів на рак, хто працює з іонізуючим випромінюванням, хімікатами, в такому випадку розробляється індивідуальний графік відвідувань кабінету УЗД, іноді навіть раз в кілька місяців.

Тим, хто відносить себе до категорії «здоровий», рекомендовано проходити УЗД 1 раз на рік. У план обстеження слід включити серце, щитовидну і молочні залози, органи черевної порожнини, нирки, надниркові залози, органи малого тазу. Центри, лояльні до пацієнтів, створюють програми, що дозволяють економити: в нашому медичному центрі на комплексне дослідження з перерахованого списку існує знижка до 50%, програма так і називається - «ультразвуковий скринінг», існує адаптована версія для чоловіків, жінок, дітей.

Особливий підхід у нас до тих - хто боїться проходити профогляди: такому пацієнту максимум уваги, лікар досконально показує на моніторі будову його органів, ведеться постійний діалог, людина бачить - що це зовсім не страшно, не боляче, швидко, чує безпосередньо від лікаря коментарі, має можливість задати питання та отримати вичерпні відповіді. Як правило, під кінець огляду такі пацієнти прощаються зі своїми страхами, окрилені хорошим результатом обстеження - обіцяють більше не ризикувати і приходити вчасно, і як правило - залишаються нашими клієнтами надовго.

У нас в медичному центрі «Rishon» комфортно, спокійно і не страшно. Наша команда професійних лікарів працює з однією метою - збереження здоров'я і життя нашим пацієнтам. «Рішення бути здоровим» - це рішення, яке кожна людина приймає самостійно. Прийміть таке рішення, а ми допоможемо його здійснити!

Запис на прийом